CBF.waw.pl

Centrum Branży Fotowoltaicznej

Centrum Branży Fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne - OFERTA

Czym jest fotowoltaika? Zasada działania

Dziedzina nauki i techniki, o której mowa, staje się coraz popularniejsza zarówno w przypadku właścicieli firm, jak i prywatnych domów.

Wynika to z wielu zalet, jakie niesie za sobą wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest fotowoltaika, jakie są jej założenia oraz jakie może im przynieść korzyści.

Fotowoltaika posiada jeden prosty cel – pozyskiwanie i przetwarzanie energii słonecznej tak, by przekształcić ją w prąd lub ciepło. Dzieje się tak za sprawą zjawiska fotowoltaicznego, gdy pod wpływem promieniowania świetlnego w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna umożliwiająca przekształcenie energii z promieni słonecznych w energię elektryczną.

Zjawisko fotowoltaiczne wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne. Łączy się je w moduły składające się na panel fotowoltaiczny. Montuje się go na dachu budynku lub na gruncie, używając konstrukcji wsporczej.

Jak jest zbudowana instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym elementem paneli jest ogniwo fotowoltaiczne. Muszą one posiadać właściwości półprzewodników, dlatego najczęściej wykonuje się je z takich materiałów jak:

  • krzem
  • german
  • selen.

Najczęściej używa się tego pierwszego, ponieważ na ostatniej powłoce posiada on aż 4 elektrony. Dzięki temu zjawisko fotoemisji zachodzi w krzemie szybciej niż w przypadku dwóch pozostałych pierwiastków. Obecnie dla uzyskania lepszych efektów często łączy się go z pozostałymi.

Niezwykle istotnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest również inwerter solarny – urządzenie umożliwiające przekształcenie pozyskanego prądu w taki sposób, by mógł on zasilić budynek oraz znajdujące się w nim urządzenia. Instalacje PV wyposaża się także w licznik dwukierunkowy monitorujący bilans energii wytworzonej przez panele słoneczne oraz tę, którą pobrano z sieci zewnętrznej.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Trudno sobie wyobrazić dom, który nie jest wyposażony w energię elektryczną. Fotowoltaika umożliwia jego sprytne wykorzystywanie, pozwalając czerpać z naturalnych odnawialnych źródeł energii, ponieważ energia elektryczna i cieplna pozyskiwane są ze słońca. A ono nieprędko przestanie grzać.

Jak funkcjonują instalacje fotowoltaiczne? Zasada działania jest następująca. 

W panelach słonecznych znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. Każde zbudowane jest z 2 warstw półprzewodnika. Jedna z nich składa się z atomów o większej liczbie elektronów (warstwa typu n), dlatego ma ładunek ujemny. Druga warstwa ogniw posiada atomy z pustymi miejscami po elektronach. To tzw. dziury (warstwa typu p), które sprawiają, że ta warstwa ogniw posiada dodatni ładunek elektryczny.

Pod wpływem działania promieni słonecznych w każdym z ogniw dochodzi do tzw. efektu (zjawiska) fotowoltaicznego. Najpierw fotony, czyli najmniejsze jednostki światła, docierają do płytki krzemowej panelu. Tam zderzają się z elektronami, którym przekazują całą swoją energię. Oznacza to, że atomy z warstwy typu n oddają dodatkowe elektrony atomom z warstwy typu p. W ten sposób zapełniają dziury, tworząc złącze p-n zbudowane z atomów o obojętnym ładunku elektrycznym.

W konsekwencji powstaje prąd stały, który trafia do falownika (inwerter stały). Urządzenie zamienia prąd stały w prąd przemienny pozwalający zasilać urządzenia elektryczne w domu czy w firmie. Pozyskana w ten sposób energia wypiera prąd sieciowy i jest wykorzystywana preferencyjnie, czyli zanim urządzenia sięgną do zasilania z sieci energetycznej.  

Jak zarabiać na panelach fotowoltaicznych?

Dzięki panelom fotowoltaicznym każdy budynek może zyskać darmową, nieskończoną i w pełni ekologiczną energię. Może być ona wykorzystana zarówno w układzie zasilania budynku, jak i do podgrzania wody. Panele fotowoltaiczne występują w systemach:

Off-grid, w którym instalacja fotowoltaiczna nie jest podłączona do sieci energetycznej i nie generuje zwykle tyle energii elektrycznej, by zapewnić gospodarstwu domowemu samowystarczalność.

On-grid, kiedy instalacja jest podłączona do sieci energetycznej, zawiera inwerter prądu stałego na prąd zmienny, licznik produkcji i zużycia prądu oraz przyłączenia do sieci wraz z zabezpieczeniami.

Warto dodać, że instalacja fotowoltaiczna on-grid umożliwia sprzedaż nadwyżek prądu zewnętrznym dostawcom. Dzięki temu nie tylko zaopatrujemy nasz budynek w prąd, ale również zarabiamy na energii słonecznej.

Działa to w ten sposób, że z naszej nadwyżki korzystają inni klienci dostawcy prądu, a ten rozlicza się za to z nami. Inny wariant to odebranie nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez instalację PV – np. skorzystanie w styczniu z zapasów z czerwca. Takie magazynowanie pozwala uniezależnić się od zmian stawek za prąd.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Korzystanie z fotowoltaiki i paneli słonecznych nie wymaga żadnych większych przeróbek w domu. Wystarczy trochę miejsca na dachu lub posesji oraz inwestycja, która z roku na rok się zwraca.

Najczęstsze błędy przy montażu fotowoltaiki

Błędy przy montażu fotowoltaiki zdarzają się niestety często, co wynika przede wszystkim z faktu, że w Polsce boom na panele zaczął się stosunkowo niedawno. Na rynku niewiele jest zatem firm z dużym doświadczeniem – znaczna część osób odpowiedzialnych za montaż urządzeń to amatorzy uczący się fachu metodą prób i błędów. Zdarza się nawet, że za fotowoltaikę biorą się osoby kompletnie do tego nieprzygotowane, a nawet pozbawione elementarnej wiedzy z zakresu instalacji elektrycznych.

Dla posiadaczy fotowoltaiki trafienie na niedoświadczoną ekipę oznacza m.in. ryzyko, że:

  • instalacja PV nie będzie pracowała z pełną wydajnością,
  • dach ulegnie uszkodzeniu,
  • panele fotowoltaiczne mogą zerwać się z dachu,
  • dojdzie do pożaru fotowoltaiki.

 

Przy wyborze ekipy do montażu fotowoltaiki należy więc wybierać firmy doświadczone, o ugruntowanej opinii, nawet jeżeli ich usługi są droższe. Warto zapytać o zdanie znajomych, którzy już kupili panele, a także szukać opinii klientów danej firmy w internecie. Jeśli prosument podejrzewa, że jego instalacja nie działa właściwie, najlepszym krokiem jest zamówienie audytu energetycznego, który zbada funkcjonowanie fotowoltaiki.

Problemy z elementami mocującymi

Elementy mocujące, dlatego muszą być precyzyjnie dobrane do instalacji. Jeżeli podczas montażu zostanie użyty niewłaściwy rodzaj systemu mocujacego lub będzie ich za mało, może dochodzić do odkształceń i uszkodzeń dachu. W ekstremalnych przypadkach istnieje nawet ryzyko oderwania się paneli.

Żeby uchronić się przed tym ryzykiem, należy dopilnować, by ekipa montująca użyła haków zgodnie z wytycznymi producenta, a więc odpowiedniego rodzaju i w odpowiedniej liczbie. Niestety, niedoświadczeni monterzy potrafią czasem zastąpić brakujący hak elementem zupełnie innego typu, o innych parametrach.

Śruby dokręcone za słabo lub za mocno

Ryzyko wynikające z niedokręconych elementów mocujących jest oczywiste – taka instalacja PV po prostu nie będzie stabilna. W dalszej perspektywie czasowej grozi to nawet oderwaniem się paneli. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że niebezpieczne jest także zbyt mocne dokręcenie śrub mocujących. Może ono spowodować zerwanie się gwintów lub uszkodzenia paneli.

Panele fotowoltaiczne tyłem do słońca

Wydawałoby się, że tak podstawowego błędu nikt nie popełni, jednak życie pokazuje co innego. Jeśli fotowoltaika nie zostanie umieszczona tak, by padało na nią jak najwięcej słońca, można zapomnieć o niskich rachunkach za prąd.

Należy pamiętać, że prawidłowo zamontowana fotowoltaika powinna być skierowana na południe lub południowy wschód czy zachód. Powinna też być nachylona pod kątem 30–40 stopni w stosunku do powierzchni ziemi.

Podobnym błędem będzie umieszczenie paneli w miejscu, gdzie często będą one zacieniane np. przez pobliskie budynki czy drzewa. Taka lokalizacja będzie znacząco obniżała wydajność całej instalacji PV.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed pożarem

Instalacja fotowoltaiczna powinna być wyposażona w zabezpieczenia takie jak uziemienie, bezpieczniki oraz wyłącznik prądu stałego. Brak któregokolwiek z tych elementów czy jego nieprawidłowy montaż oznacza zagrożenie pożarem, np. w razie zwarcia lub uderzenia pioruna. Niestety, takie błędy zdarzają się stosunkowo często.

Złe wykonanie samej instalacji jest najczęstszą przyczyną powstania pożaru. Przyczynami pożaru są błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości, które mogą ulec zapaleniu, lub brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki.

Panele wystające poza linię dachu

To klasyczny błąd wynikający z braku doświadczenia instalatora. Jeżeli panele wystają poza krawędź dachu, istnieje ryzyko, że podczas silnych wiatrów mogą się oderwać. Podobnie ryzykowne jest umieszczanie fotowoltaiki zbyt blisko jego krawędzi – powinna zostać zachowana bezpieczna odległość.

Panele fotowoltaiczne mogą również oderwać się od dachu, jeżeli zostały przymocowane nie do pokrycia dachowego, a np. do łat lub kontrłat. Elementy te są bowiem zbyt słabe, by utrzymać ciężar paneli. A trzeba pamiętać, że jest to ciężar niebagatelny – według stron producentów przeciętna instalacja o mocy 10 kW potrafi ważyć 475–685 kg.

Źle zamontowany falownik

Falownik (inwerter) to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Niestety, to właśnie przy nim niedoświadczeni monterzy często popełniają groźne błędy.

Pomijając tak ekstremalne przypadki, falowniki często montowane są w złym miejscu. Urządzenia te powinny znajdować się w miejscu zacienionym i zadaszonym oraz dobrze wentylowanym, ponieważ wytwarzają dużo ciepła – przy braku wentylacji może grozić to pożarem. Przy montażu trzeba też zachować wymagane przez producenta odstępy od ścian i sufitu (zwykle po kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony).

Brak licznika dwukierunkowego

Prawidłowo zamontowana instalacja PV powinna być wyposażona w licznik dwukierunkowy. Mierzy on, ile energii prosument pobiera z sieci, a ile jej do sieci wprowadza, co stanowi podstawę do rozliczeń za prąd. Licznik jest montowany przez operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), czyli przez zakład energetyczny.

Jeśli jednak przez pomyłkę zostanie zainstalowany zwykły licznik jednokierunkowy, OSD będzie otrzymywać informacje tylko o pobranej energii. W efekcie fotowoltaika nie przyniesie żadnych oszczędności, bo zakład energetyczny po prostu nie otrzyma informacji, że prosument wyprodukował własny prąd.

Fotowoltaika o mocy niedostosowanej do potrzeb

Warto dodać, że część błędów związanych z fotowoltaiką pojawia się już na etapie projektu. Najczęściej jest to tzw. przewymiarowanie, które sprawia, że panele produkują za dużo prądu w stosunku do potrzeb. To często efekt działań firm fotowoltaicznych, którzy namawiają klientów na zakup dodatkowych paneli.

Zdarza się też błąd polegający na tym, że projektuje się za małą liczbę paneli w stosunku do mocy, jaka ma być docelowo uzyskiwana. To na szczęście rzadkie sytuacje – na szczęście, ponieważ laikowi bardzo trudno jest je wykryć.

Niewłaściwy transport paneli

Odpowiednio dobrane panele to klucz sprawnej pracy instalacji przez lata. Nie mogą być uszkodzone – to po pierwsze. A po drugie – muszą mieć odpowiednią moc. Jeśli masz możliwość – zadbaj osobiście o ich dostawę i sprawdź je od pierwszego do ostatniego z palety.

Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna będzie Ci służyć przez długie lata, dostarczając zielonej energii do Twojego domu. By jednak na inwestycji zyskać, a nie stracić – wybierz doświadczonego projektanta i instalatora. Firmę, która zagwarantuje, że system będzie działać bez awarii i dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Wtedy wydatek na stworzenie przydomowej elektrowni słonecznej się opłaci.

Ignorowanie zacienień

Zacienienie instalacji fotowoltaicznej ma bardzo niekorzystny wpływ na pracę instalacji PV. Nawet, jeśli przysłonięte jest 3% powierzchni systemu, może spadek sprawność całego systemu może wynieść nawet 25%! Dobry projekt weryfikuje prawdopodobieństwo zacienienia, unikając jego powstania i wtedy można zastosować specjalny inwerter, który eliminuje problem ze sprawnością instalacji.

Panele ustawione pod złym kątem

 Największą wydajność paneli fotowoltaicznych uzyskujemy, ustawiając pod kątem 35 stopni względem powierzchni ziemi. Ponad 10 – stopniowe odchylenia mogą spowodować spadek wydajności. Z drugiej strony jednak, nie zawsze da się je zamocować pod optymalnym kątem tak, by uniknąć wysokich kosztów montażu. Projektant musi rozważyć „za” i „przeciw”, dokładnie szacując efekt ekonomiczny różnych opcji ustawienia i wybrać najlepsze dla klienta.

Zakup najtańszej oferty od Firmy

Instalacja fotowoltaiczna, z założenia, ma przetrwać ok. 25 – 30 lat. Nie warto oszczędzać i decydować się na najtańszego wykonawcę. Poza ceną, zweryfikować trzeba wszystkie inne parametry oferty, a nawet skontaktować się z innym firmami.

Ponieważ odnawialne źródła energii są stosunkowo nowym rozwiązaniem na polskim rynku, niektóry sprzedawcy oferują produkty niskiej jakości, naciągają informacje o sprawności, uzyskach, okresie zwrotu systemu lub proponują przewymiarowane rozwiązania wykraczające poza potrzeby klienta.

Niemniej ważna jest historia firmy – jeżeli firma działa na rynku 5 czy więcej lat, oznacza to, że udzielona przez nią gwarancja 5 czy 10-letnia rzeczywiście jest do wypełnienia. Jeżeli mamy do czynienia z firmą typu start-up, młodą bez kapitału to szanse na to, że przetrwa ona kolejne 2, 5 czy 10 lat, nie czarujmy się, są niewielkie.

Inwerter/falownik

Inwerter – co to jest falownik i do czego służy?

Jak dobrze wiesz, fotowoltaika to energia czerpana ze słońca. Inwerter jest niezbędny dla instalacji fotowoltaicznej, gdyż odpowiada za przetwarzanie oraz przekształcanie energii powstającej w modułach PV. Dzięki pracy falownika prąd stały (DC) jest przetwarzany w energię elektryczną, czyli prąd zmienny (AC), jaki znajduje się w sieciach niskiego napięcia (230 V/50 H).

Jednak poza tym inwerter fotowoltaiczny pełni też inne funkcje:

  • synchronizowanie instalacji PV z siecią elektroenergetyczną,
  • monitorowanie i zarządzanie systemem fotowoltaiki,
  • rejestrowanie danych eksploatacyjnych,
  • śledzenie MMPT (maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych),
  • automatyczny rozłącznik w razie awarii.

Rodzaje inwerterów

Wiesz już, czym jest inwerter, musisz też poznać jego rodzaje. Inwertery dzielimy między innymi ze względu na połączenie z siecią, wyróżniając:

  • Inwerter off-grid (wyspowy) – falownik nie nawiązuje połączenia z siecią, a więc nie może oddawać do niej nadwyżek energii. Ma natomiast możliwość ładowania akumulatorów. Inwerter solarny tego typu często dostosowuje napięcie do potrzeb podłączonych urządzeń i baterii, na przykład gromadząc prąd w domkach letniskowych.
  • Inwerter on-grid (sieciowy) – falownik nawiązuje połączenie z siecią, oddając do niej nadwyżki nagromadzonej energii. Dostosowuje napięcie do jego poziomu w sieci. Ten typ urządzenia nie pozwala na ładowanie akumulatorów.
  • Inwerter hybrydowy – połączenie funkcji dwóch wcześniejszych systemów. Pozwala wytwarzać prąd z paneli fotowoltaicznych, a również ładować akumulatory. To urządzenia o większej liczbie wejść i wyjść od tradycyjnego falownika.

Inny podział, pod kątem tego do ilu faz przyłącza się falownik, rozróżnia:

  • inwertery jednofazowe – dla mniejszych instalacji fotowoltaiki do kilku kW,
  • inwertery trójfazowe – dla fotowoltaiki o większej mocy niż kilka kW.

Kolejnym jest podział ze względu na wielkość instalacji:

  • mikroinwertery (np. domki letniskowe),
  • inwertery stringowe (instalacje fotowoltaiczne o mocy do 30 kW)
  • inwertery centralne (duże instalacje, np. farmy fotowoltaiczne).

Zasada działania inwertera, czyli jak działa falownik?

Inwerter fotowoltaiczny jest tym elementem, dzięki któremu wytwarzasz prąd z fotowoltaiki. Panele, które czerpią energię ze słońca, produkują prąd stały, podczas kiedy w gniazdku Twojego domu znajduje się napięcie przemiennie.

Głównym zadaniem falownika jest przekształcenie prądu stałego w napięcie przemienne, jakie płynie w sieci energetycznej. Inwerter solarny robi to automatycznie i błyskawicznie zasila w prąd urządzenia w Twoim domu.

Dodatkowo inwerter fotowoltaiczny kontroluje częstotliwość oraz napięcie. Jeśli znajdą się one poza dopuszczonymi normami, wtedy inwerter zostaje odłączony od sieci. W końcu jego zadaniem jest też optymalizacja pracy systemu fotowoltaiki dzięki układowi śledzenia maksymalnego punktu poboru mocy (MPPT).

Sterowanie falownikiem i monitorowanie jego pracy

Sterowanie inwerterem jest prostsze, kiedy to innowacyjny produkt, na przykład z wyświetlaczem LCD ukazującym moc, napięcie, prąd DC i AC, a także dzienną, miesięczną i roczną produkcję energii. Inne urządzenia parametry te ukazują w aplikacji.

Ciekawą opcją są inwertery solarne wyposażone w zewnętrzne układy pomiarowe. Mogą one mierzyć zużycie energii przez urządzenia domowe, dzięki czemu łatwiej o dokładne wyliczenia zużywanego prądu. Taka inwestycja to nie tylko większa wydajność i optymalizacja systemu, ponieważ może się też przełożyć na sporą oszczędność. To ważne, zwłaszcza że ceny prądu w najbliższych latach na pewno będą rosnąć.

Najważniejsze, że współczesne falowniki są urządzeniami bardzo zaawansowanymi. W prosty sposób pozwalają monitorować parametry układu. Pozyskane w ten sposób informacje są rejestrowane, a następnie przechowywane i prezentowane.

Układ MPTT

Jedną z funkcji inwertera jest śledzenie MPPT, który zależy od natężenia promieniowania. To o tyle istotne, że dzięki systemowi śledzenia maksymalnego punktu mocy paneli fotowoltaicznych, instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystywać nawet 20% więcej energii w porównaniu z falownikami starszego typu, które są pozbawione tego układu.

Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej

Dzięki inwerterowi na bieżąco możesz monitorować pracę instalacji fotowoltaiki, korzystając ze specjalnego oprogramowania lub wyświetlacza. Regularny monitoring instalacji fotowoltaicznej pozwoli zachować optymalną wydajność i wydłuży żywotność układu.

Najwygodniej robić to z poziomu komputera, a szczególnie tabletu lub smartfona. Instalację monitoruj jak najczęściej, a szybciej zauważysz, że coś jest z nią nie tak. Wówczas niezwłocznie skontaktuj się z instalatorem.

Synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią

Inwerter zsynchronizowany z siecią (sieciowy, hybrydowy) zlicza energię produkowaną przez panele słoneczne, a jednocześnie odczytuje prąd pobrany z sieci energetycznej. Możesz w ten sposób poznać różnicę między prądem, który zużywasz na własne potrzeby i odprowadzonym do sieci. Dane te możesz porównać w różnych cyklach (np. doba, tydzień, miesiąc, rok).

Jaki inwerter wybrać? Renomowane firmy

Przed wyborem inwertera solarnego do instalacji fotowoltaicznej zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejszym jest sprawność inwertera. Pod tym kątem falownik powinien gwarantować sprawność minimum 97%. Takie inwertery dostarczają m.in. SMA, Fronius, ABB, , Huawei, SolaX, Sofar Solar, Foxess, Solplanet,

Poza tym sprawdź, czy produkt ma układ MPTT oraz chłodzenie. To funkcje, które uprawnią pracę całego układu fotowoltaiki.

Budowa i montaż inwertera

Inwerter fotowoltaiczny jest zbudowany z następujących elementów:

  • Prostownik – zasilany fazą prądu zmiennego AC; jego zadaniem jest prostowanie napięcia na stałe.
  • Stopnia pośredniego i końcowego – stabilizacja i wygładzanie napięcia.
  • Układu zabezpieczeń – zabezpieczenie sieci przed awariami przez odłączenie zasilania w przypadku wykrycia niepożądanych parametrów.

Montaż inwertera

Montaż falownika wymaga pracy dwóch osób i stosowania środków bezpieczeństwa. Inwerter zamontuj w odpowiednim do tego miejscu (pionowa pozycja, twarda powierzchnia, suche pomieszczenie wewnętrzne bez zapylenia i z odpowiednim przepływem powietrza, temperatura otoczenia od 0 do 40 st. C, poziom wilgotności od 5 do 85%). Pamiętaj też, aby wcześniej wyłączyć prąd i sam falownik (wyłącznik AC i przełącznik DC w pozycji OFF).

Konstrukcja

Fotowoltaikę można zainstalować niemal na każdym dachu. Dobierając odpowiedni system montażowy mamy gwarancję trwałości i wytrzymałości konstrukcji, a także szczelności pokrycia dachowego.

Panele słoneczne na dachówce

Dachówka jako bardzo popularny typ pokrycia dachowego umożliwia montaż konstrukcji pod moduły PV do krokwi lub do łat. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Montaż dokrokwiowy wymaga przykręcenia uchwytów montażowych bezpośrednio do krokwi, zatem rozstaw mocowań określają właśnie te elementy konstrukcyjne dachu. W takim przypadku nie ma możliwości zbliżenia się do krawędzi dach. Ostatnia krokiew może być obudowana dachówką krawędziową. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji PV maksymalnie wypełniających powierzchnię dachu. Uchwyty dokrokwiowe wykonane są z stali nierdzewnej.

Montaż na łatach wymaga przykręcenia uchwytu typu es do łaty. W tym przypadku łata stanowi zaczep konstrukcji fotowoltaicznej. Z kolei haki tego typu przystosowane są do montażu na łatach o przekroju 4x5cm. W przypadku takiego montażu, uchwyt końcowy można umieścić bliżej krawędzi dachu. Uchwyty typu es wykonane są z stali nierdzewnej.

Fotowoltaika na blachodachówce

Montaż konstrukcji na dachu pokrytym blachodachówką realizuje się najczęściej przy pomocy śrub dwugwintowych. Jest to specjalnie wykonana śruba z wkrętem do drewnianej krokwi z jednej strony. A także z gwintem M10 do montażu adaptera pod profil aluminiowy z drugiej.

Uszczelnienie do powierzchni dachu zapewnia dokręcana nakrętką M10 uszczelka EPDM. Jest odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Śruby dwugwintowe oraz nakrętki wykonane są ze stali nierdzewnej. Do śruby przykręcany jest adapter, do którego z kolei montowana jest szyna w postaci profilu aluminiowego 40x40mm. Stanowi ona podstawę do mocowania modułów PV.

Fotowoltaika na blachę trapezową

Na dachach skośnych pokrytych blachą trapezową stosujemy najczęściej 2 typy rozwiązań montażowych:

Mostek trapezowy – aluminiowy profil z uszczelką EPDM, montowany bezpośrednio do poszycia dachowego przy pomocy samogwintujących wkrętów nierdzewnych również z uszczelkami EPDM. Mostek tego typu jest równocześnie podstawą do mocowania modułów PV.

Uchwyt obornicki – aluminiowy uchwyt z uszczelką EPDM, montowany bezpośrednio do poszycia dachowego przy pomocy samogwintujących wkrętów nierdzewnych również z uszczelkami EPDM. Uchwyt przeznaczony jest do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV.

Konstrukcja fotowoltaiczna dla pokrycia blachą na rąbek

Blacha na rąbek jest estetycznym i nowoczesnym pokryciem dachowym, coraz częściej wykorzystywanym w nowoczesnych domach. Również do tego typu pokrycia producenci przewidzieli nierdzewne uchwyty montażowe. 

Uchwyt taki zaciskany jest na blasze poniżej zamka zatrzaskowego, przy jego skręcaniu.

Uchwyty  fotowoltaiczne do blachy na rąbek umożliwiają przykręcenie do nich klasycznych profili montażowych (szyn) 40x40mm, stanowiących  podstawę do mocowania modułów fotowoltaicznych. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub sześciokątnych i nakrętek nierdzewnych najczęściej w rozmiarze M10.

Fotowoltaika na papę lub gont bitumiczny

Popularnym rozwiązaniem fotowoltaicznej konstrukcji montażowej na dachu skośnym z pełnym deskowaniem pokrytym papą termozgrzewalną lub gontem bitumicznym są uchwyty nierdzewne typu L. Uchwyty przykręcane są bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu. Są dodatkowo uszczelnione pomiędzy podłożem bitumicznym, a dolną powierzchnią haka. 

Uchwyty przeznaczone są do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm. Stanowi ona podstawę do mocowania modułów PV. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub i nakrętek nierdzewnych.

Konstrukcja balastowa na dach płaski

Konstrukcje na dach płaski dobierane są indywidualnie do warunków w jakich będą pracowały. A także sposobu zakotwienia do konstrukcji dachu, czy jego kąta pochylenia. Najczęściej stosowane są konstrukcje pod kątami pochylenia od 10 do 30 stopni.

Na dachu płaskim stosuje się również konstrukcje bez kotwienia do dachu – konstrukcje balastowe.

Fotowoltaika na gruncie

Konstrukcje gruntowe statyczne to kotwione w podłożu słupy, do których przymocowana jest konstrukcja nośna modułów PV. Wykonane najczęściej z ocynkowanych kształtowników z ramionami pod kątem 30 stopni. Do budowy konstrukcji stosuje się również stal powlekaną metalicznie – magnelis.

Innym rozwiązaniem konstrukcji gruntowej jest jej odmiana wyposażona w stopy, umożliwiające zakotwienie jej do płyty fundamentowej. Jest to idealne rozwiązanie do zagospodarowania przestrzeni po wyburzonym budynku gospodarczym czy garażu.

Fotowoltaika na skośny dach pokryty membraną EPDM

Nowoczesnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem  pokrycia dachu, również w domach mieszkalnych jest membrana EPDM. W naszej ofercie posiadamy rozwiązania do montażu dokrokwiowego wraz z specjalną techniką uszczelnienia termicznego dedykowanej osłony hermetyzującej połączenie z membraną pokrywającą dach. Wykonana w ten sposób konstrukcja solidnie łączy dach budynku z modułami fotowoltaicznymi.

Łącznik wkręcany z osłoną przeznaczone są do montażu szyny w postaci profilu aluminiowego 40x40mm, która stanowi podstawę do mocowania modułów PV. Łączenie uchwytu z szyną przy pomocy śrub i nakrętek nierdzewnych.

Fotowoltaika i konstrukcja klejona do papy, niewymagająca balastu

Na dachu płaskim lub na dachu o niewielkim pochyleniu pokrytym papą bitumiczną, w przypadku gdy jego budowa nie dopuszcza dużego obciążenia konstrukcją balastową, stosujemy nowatorskie rozwiązanie konstrukcji wklejanej.

Konstrukcja mocowana na dachu płaskim za pomocą innowacyjnych podstaw wklejanych w poszycie dachu. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości wklejanych podstaw konstrukcja nie wymaga balastu i kotwienia, dzięki czemu, może być stosowana na dachach o małej nośności bez ingerencji w poszycie dachu.

Instalacja Ppoż

Jakie instalacje wymagają uzgodnienia ppoż. i zgłoszenia do jednostki Państwowej Straży Pożarnej

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie budowlanym, która weszła w życie 19 września 2020 roku, każda instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kWp wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż., pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. z 2019 r. poz.1372 i 1518), oraz musi zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Wcześniej taki obowiązek spoczywał na inwestorach, którzy montowali panele PV na budynkach o szczególnych wymogach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Właściciel takiej fotowoltaiki ma obowiązek dopełnienia wymienionych formalności bez względu na rodzaj instalacji, przeznaczenia budynku, przy którym się znajduje, oraz jej miejsca montażu. 

Techniczny projekt konstrukcji należy skonsultować z rzeczoznawcą jeszcze przed przystąpieniem do montażu modułów, natomiast zawiadomienie do PSP trzeba dostarczyć przed rozpoczęciem jej użytkowania. Jeżeli jednak wykonawca zna standardy i wytyczne, może również dokonać uzgodnienia po zamontowaniu instalacji. Należy również zauważyć, że do łącznej mocy paneli fotowoltaicznych nie wlicza się mocy generowanej przez inwerter, tylko moc nominalną modułów (moc po stronie DC).

Uzgodnienia ppoż. instalacji fotowoltaicznych mają zapobiec powstawaniu konstrukcji, które stwarzałyby zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, oraz wymusić na inwestorach stosowanie niezbędnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Z kolei zgłoszenie do Państwowej Straży Pożarnej ma pomóc służbom w przeprowadzeniu sprawnej akcji gaśniczej w razie wystąpienia pożaru.

Co ważne, choć w świetle prawa nie jest to wymagane, właściciele instalacji PV o mocy 6,5 kWp i mniejszej mocy mogą skorzystać z rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wtedy ścieżka uzgodnienia fotowoltaiki z rzeczoznawcą oraz zgłoszenia instalacji do PSP przebiega tak samo.

Jeśli obecnie moc nominalna Twojej instalacji PV wynosi 6,5 kWp lub jest mniejsza, ale planujesz jej rozbudowę, która finalnie sprawi, że jej moc wzrośnie powyżej 6,5 kWp, również wtedy należy uzgodnić projekt z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i zgłosić system PV do PSP.

Bez zmian pozostaje kwestia pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia chęci montażu instalacji fotowoltaicznej w przypadku istniejących budynków – inwestorzy instalujący panele PV, których moc znamionowa nie przekracza 50 kWp, nie muszą ubiegać się o stosowne dokumenty, za wyjątkiem sytuacji, gdy panele montowane są na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Jeżeli budynek jest budynkiem nowopowstającym, to w projekcie budowlanym muszą znaleźć się informacje odnośnie PV i wydane pozwolenie na budowę.

Na czym polega i co obejmuje uzgodnienie PPOŻ z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych?

Nad działalnością rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych nadzór pełni Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Z tego źródła płyną wytyczne, w myśl których rzeczoznawcy powinni potwierdzać zgodność projektu instalacji fotowoltaicznej z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej w schemacie instalacji z naniesionymi rozwiązaniami technicznymi. Podobnie dzieje się w przypadku innych instalacji elektrycznych: przeciwpożarowego wyłącznika prądu, instalacji oddymiającej, systemu sygnalizacji pożarowej. Całym procesem dla swoich klientów zajmuje się oczywiście firma N Energia. 

Specjalista weryfikuje w nim:

  • sposób okablowania części instalacji, która odpowiada za generowanie prądu stałego (DC),
  • rodzaj zastosowanych kabli i jakość ich zabezpieczenia,
  • miejsce montażu i rodzaj inwertera, wyłączników i zabezpieczeń przeciwprzepięciowych,
  • sposób połączenia fotowoltaiki z obwodami zasilanymi energią elektryczną z sieci,
  • wyposażenie urządzeń w środki ochrony przed potencjalnym zagrożeniem pożarem.

Rzeczoznawca sprawdza, czy zastosowane rozwiązania są zgodne z obecnymi wymogami przeciwpożarowymi. Jeśli uzna on, że wymagane są poprawki, konieczna będzie zmiana wskazanych części projektu. Natomiast jeżeli specjalista zaakceptuje przygotowany schemat instalacji fotowoltaicznej, można rozpocząć prace związane z montażem paneli. Zgodnie z art. 6d pkt. 1 zawartym w Obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 maja 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 2020 poz. 961), rzeczoznawca ma obowiązek potwierdzić projekt poprzez opatrzenie go pieczęcią i własnoręcznym podpisem, a tym samym niedozwolone jest korzystanie przez niego z ich postaci elektronicznej, czego warto dopilnować.

Od kogo wymagane są dodatkowe uzgodnienia PPOŻ?

Zgonie z prawem każda instalacja o mocy powyżej 6,5 kWp podlega uzgodnieniu ppoż. bez względu na rodzaj budynku i lokalizację. Dokładniejsza weryfikacja jest obowiązkowa w przypadku budynków z kategorią zagrożenia ludzi ZL I (np. centra handlowe), ZL II (szpitale, żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych), ZL III (budynki użyteczności publicznej niezakwalifikowane do ZL I i ZL II, jak szkoły, restauracje) i ZL V (budynki zamieszkania zbiorowego, niezakwalifikowane do ZL I i ZL II, jak hotele, akademiki).

Od inwestorów montujących instalację fotowoltaiczną na takich budynkach wymagane jest dostosowanie projektu do wykorzystywanych dotychczas praktyk i urządzeń przeciwpożarowych. 

Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej organom Państwowej Straży Pożarnej

Jaką formę ma przyjąć zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do PSP? W ustawie o Prawie budowlanym nie określono szczegółowej postaci powiadomienia. Jednak co do zasady przyjmuje się, że powinno to być krótkie pismo, które należy dostarczyć do powiatowej lub miejskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Co warto uwzględnić w takim zgłoszeniu?

  • dane kontaktowe inwestora (imię i nazwisko, numer telefonu),
  • nazwę obiektu (inwestycji),
  • lokalizację instalacji fotowoltaicznej (adres, numer działki budowlanej oraz jej dokładne umiejscowienie, tj. czy znajduje się ona na dachu budynku mieszkalnego, bezpośrednio na gruncie, na garażu czy elewacji),
  • lokalizację inwertera,
  • moc znamionową paneli PV w kW,
  • plan budynku, na którym montowana jest instalacja fotowoltaiczna, z zaznaczoną lokalizacją modułów,
  • trasę kablową przewodów strony DC, wraz ze wskazaniem obudowy (o ile występuje).

W dostępnych wzorach zgłoszenia do PSP, inwestorzy proszeni są również o takie informacje, jak kwalifikacja pożarowa budynku, na którym zainstalowano fotowoltaikę, jego gęstość obciążenia ogniowego, liczbę kondygnacji, w tym kondygnacji podziemnych, powierzchnię całkowitą lub użytkową, wysokość budynku oraz czy obiekt jest zagrożony wybuchem. 

Jeśli w przeciągu 14 dni od otrzymania przez miejscową jednostkę Straży Pożarnej nie dostaniesz informacji zwrotnej, oznacza to, że PSP nie miała uwag do Twojego zgłoszenia i możesz przystąpić do użytkowania instalacji.

Do tak sporządzonego zgłoszenia dobrze jest załączyć opinie rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Co wpływa na bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych?

Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja nie zagraża bezpieczeństwu użytkownikom obiektu, na którym instalowana jest fotowoltaika, oraz jej obecność nie zwiększa zagrożenia pożarowego, przede wszystkim zadbaj o wysokiej jakości komponenty. Upewnij się, że posiadają niezbędne certyfikaty, zostały poddane obowiązkowym atestom oraz spełniają wymagane normy. Ryzyko awarii zmniejsza także wybór komponentów od jednego producenta.

Nie zaniedbuj kwestii miejsca montażu paneli ani samego procesu ich mocowania. Wybierając lokalizację dla poszczególnych komponentów instalacji, upewnij się, że w pobliżu nie znajdują się obiekty łatwopalne. W szczególności zwróć uwagę na umiejscowienie falownika, który w czasie pracy się nagrzewa. Nie zapomnij również, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy elementami fotowoltaiki.

Istotne jest także zabezpieczenie przeciwpożarowe instalacji. Podstawowym wyposażeniem fotowoltaiki powinien być chociaż ogranicznik przepięć, który służy do odprowadzania prądu powstałego w wyniku wyładowań atmosferycznych. Montując panele fotowoltaiczne, rozważ zastosowanie również innych rodzajów zabezpieczeń, aby mieć pewność, że wszystko jest odpowiednio zabezpieczone. W ramach zabezpieczeń wymaganych normą, musi być montowany wyłącznik nadprądowy.

Powierzając naszej firmie realizację swojej inwestycji fotowoltaicznej, masz gwarancję, że zabezpieczamy ją w każdy możliwy sposób. Dodatkowym komponentem, który instalujemy w ramach fotowoltaiki, są zabezpieczenia przeciwpożarowe umożliwiające wyłączenie instalacji fotowoltaicznej w przypadku wystąpienia pożaru. Mowa tu o rozłączniku izolacyjnym montowanym przez nas na fasadzie zewnętrznej. Urządzenie to pełni funkcję wyłącznika przeciwpożarowego instalacji. 

Co daje takie rozwiązanie? 

W przypadku pojawienia się pożaru, Straż Pożarna może odłączyć instalację rozłącznikiem i tym samym przerwać obwód, który generuje niebezpieczny dla życia człowieka łuk elektryczny. Dopiero takie rozwiązanie pozwala strażakom na rozpoczęcie akcji gaszeniowej. Ponadto jeśli znajduje się on w szczelnej, odpornej na różne czynniki zewnętrzne skrzynce, po wyłączeniu instalacji fotowoltaicznej może być polewany czynnikiem gaśniczym.

Możliwość zewnętrznego odłączenia instalacji fotowoltaicznej jest kluczowa dla przeprowadzenia bezpiecznej i skutecznej akcji gaśniczej. Należy pamiętać, że fotowoltaika pracuje tak długo, jak długo padają na ogniwa promienie słoneczne. Nie ma możliwości wyeliminowania napięcia z modułów. Nieskuteczne okazuje się przykrywanie paneli czarną folią, która wskutek zetknięcia z nagrzaną powierzchnią modułów, topnieje.

Ponadto w budynkach o kubaturze powyżej 1000 m3 obowiązkowe jest zamontowanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu, który umożliwi odłączenie od zasilania wszystkich zbędnych urządzeń, pozostawiając tylko te, które będą potrzebne podczas gaszenia pożaru, jak awaryjne oświetlenie czy wentylacja pożarowa.

Zgodnie z normą PN-EN 60364-7-712 obowiązkiem inwestora jest również oznakowanie naklejkami przedstawiającymi panele PV poszczególnych elementów instalacji – w miejscu przyłącza fotowoltaiki, przy liczniku, przy wyłącznik zasilania oraz na trasie okablowania DC.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bezpieczeństwo techniczne, energetyczne i finansowe naszych Klientów od zawsze było naszym priorytetem. Potwierdzić może to fakt, że jako pierwsza firma na rynku wprowadziliśmy rozwiązania ppoż. do instalacji fotowoltaicznych w standardzie. Już w kwietniu 2020 r. w instalacjach o mocy powyżej 6,5 kWp obowiązkowo stosowaliśmy m.in. rozłącznik izolacyjny i konsultacje projektu z rzeczoznawcą z Państwowej Straży Pożarnej, a przy mniejszych instalacjach oferowaliśmy takie rozwiązanie opcjonalnie. Dopiero pół roku później po nowelizacji ustawy konkurencja na rynku fotowoltaiki zaczęła się uczyć tego rozwiązania i z czasem je stosować.

Pamiętaj zatem, że chociaż opłacalność inwestycji jest bardzo istotnym aspektem, to kwestia bezpieczeństwa pożarowego i technicznego instalacji jest również bardzo ważna. Decydując się na współpracę z nami, masz gwarancję, że doświadczeni specjaliści zadbają o Twoją instalację fotowoltaiczną pod każdym kątem, dzięki czemu instalacja będzie i opłacalna, i bezpieczna.

Optymalizatory mocy

Czym jest optymalizator mocy

Zacienienie to jeden z najczęstszych czynników obniżających wydajność instalacji fotowoltaicznej. W wielu przypadkach dzieje się tak, że zacienienie jednego panela rzutuje na efektywność całej instalacji. Z zacienieniem mamy do czynienia w wielu miejscach i często wydaje się ono nieuniknione. Z pomocą przychodzą optymalizatory mocy.

Chodzi o to, żeby panele fotowoltaiczne miały identyczny dostęp do promieni słonecznych. To ważne nie tylko z uwagi na wysokie uzyski. Takie czynniki jak zacienienia, zabrudzenia, starzenie się pojedynczych ogniw czy uszkodzenie pojedynczych elementów w modułach PV nie pozostają bez konsekwencji nie tylko dla wydajności, lecz także sprawności działania naszej fotowoltaiki.

Zadaniem optymalizatora mocy jest motywowanie paneli PV do równomiernej pracy. Przekłada się to na lepsze uzyski. Zapewnia także ochronę modułów oraz zwiększa żywotność całej instalacji PV. Optymalizator mocy w swej budowie przypomina małą skrzynkę. Łączy panele z falownikiem. Optymalizatory PV montuje się przy samych modułach bądź w specjalnych puszkach połączeniowych ogniw fotowoltaicznych.

Jak działa optymalizator PV i kiedy go stosujemy

Schemat działania optymalizatora mocy nie jest nazbyt skomplikowany. Jego naczelną rolą jest monitoring pracy poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Ponadto dzięki optymalizatorom panele zyskują pełną autonomię. Każdy moduł wypracowuje możliwie najlepsze uzyski niezależnie od wyników swoich sąsiadów.

Jak działa optymalizator mocy? Jego główne zadanie to poszukiwanie punktu mocy maksymalnej w danym module fotowoltaicznym. Optymalizator dąży do obciążenia modułu w sposób równomierny. Ta optymalizacja służy wygenerowaniu możliwie największej mocy w danym module bez oglądania się na inne.

Jak pracują panele fotowoltaiczne bez optymalizatora? Działają one w sposób szeregowy. Oznacza to, że panele pod względem wydajności wzajemnie na siebie wpływają. Oznacza to, że jeśli jeden z nich pozostaje w cieniu, wówczas obniżają się jego uzyski, a cała instalacja dostosowuje swą wydajność do najsłabszego ogniwa. Straty energii mogą więc okazać się znaczące, zwłaszcza gdy moduł pozostaje przez dłuższy czas w cieniu bądź też uległ uszkodzeniu.

O zaletach korzystania z optymalizatorów do paneli PV

Jedną z najistotniejszych zalet optymalizatorów mocy jest zwiększanie wydajności paneli fotowoltaicznych. Równomierne obciążenie zapobiega niektórym rodzajom awarii modułów. Ogniwa narażone na długotrwałe zacienienia zużywają się wolniej. W gruncie rzeczy zwiększa się opłacalność całej inwestycji.

Zwiększenie uzysków oraz redukcja strat w procesie wytwarzania energii elektrycznej to nie jedyna korzyść płynąca z montażu optymalizatorów mocy. Te małe urządzenia stale monitorują pracę paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim otrzymujemy na bieżąco informacje o wydajności poszczególnych modułów. Optymalizatory sygnalizują również wystąpienie awarii, dzięki czemu możemy szybko reagować na zaistniałe problemy z instalacją. Co więcej dzięki optymalizatorom mocy, w razie awarii, istnieje możliwość wyłączenia pojedynczych modułów, a nie całą instalację fotowoltaiczną.

Czy warto stosować optymalizatory mocy

Optymalizatory mocy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występujące zacienienie wyraźnie obniża wydajność pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że jeśli mamy do czynienia z permanentnym zacienieniem, najlepszym wyjściem okaże się przeniesienie paneli w inne miejsce, na ile to oczywiście możliwe. Jeszcze lepszym sposobem jest takie zaprojektowanie domu, by panele posiadały niezakłócony dostęp do słońca.

Istnieją jednak sytuacje, w których optymalizator mocy odegra istotną rolę. Jeśli posiadamy fotowoltaikę na skomplikowanym konstrukcyjnie dachu albo nasz dach znajduje się w cieniu innych obiektów, wówczas warto skorzystać ze wsparcia optymalizatora. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą stale monitorować ilość energii produkowaną przez poszczególne moduły, jak również przeciwdziałać usterkom wynikającym z nierównomiernego obciążenia poszczególnych elementów instalacji. 

Magazyny energii

Coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że magazyn energii jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej. Pozwalają odciążyć sieć, podnoszą opłacalność fotowoltaiki i chronią przed przerwami w dostawie energii. To wszystko sprawia, że zainteresowanie obecnych, ale i przyszłych właścicieli fotowoltaiki, przydomowymi magazynami energii, dynamicznie rośnie. Wciąż jednak wielu z nich zastanawia się – co to dokładnie jest, do czego służy i jak działa magazyn energii. Odpowiadamy!

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii jest to urządzenie służące do przechowywania energii. W kontekście OZE jest to urządzenie które  umożliwia przechowywanie prądu, kiedy produkcja energii elektrycznej przez instalację odnawialnych źródeł energii, przeważa nad jej zużyciem. Magazyny energii mogą być wielokrotnie użytkowane – ładowane prądem elektrycznym i rozładowywane. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te mają swoją maksymalną żywotność, zależy ona m.in. od budowy elektrod i składu elektrolitu służącego do przechowywania energii, a także od sposobu użytkowania. 

Znaczenie magazynów energii

Magazyny są niezbędnym elementem transformacji i budowie neutralnie klimatycznego miksu energetycznego. Odnawialne źródła energii są niestabilne, zależą od zmiennej natury energii słonecznej czy wiatru. Kiedy słońce przestaje świecić instalacje fotowoltaiczne przestają produkować prąd, a gdy wiatr przestaje wiać przestają pracować turbiny wiatrowe. Magazyny energii są odpowiedzią na ten problem. Pozwalają na pogodzenie szczytu produkcji ze szczytami zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Jeśli chodzi o domowe magazyny energii, pozwalają one na bezpieczne gromadzenie energii z fotowoltaiki. Ich rolą jest głównie zwiększenie autokonsumpcji darmowej energii z instalacji OZE, zabezpieczenie przed awariami sieci i skokami napięcia w szczytach produkcji, powodującymi wyłączenie inwertera i zatrzymanie wytwarzania energii. 

Jak działa magazyn energii?

Jeśli chodzi o magazyn energii zasada działania jest prosta – wyprodukowana energia z instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności trafia na Twoje bieżące zużycie, jeżeli produkcja jest większa od zużycia, nadwyżka trafia do magazynu. Dzieje się tak aż do momentu pełnego naładowania urządzenia. Jeżeli magazyn jest już całkowicie naładowany, nadwyżka produkcji  z fotowoltaiki wysyłana jest do sieci. W momencie zaprzestania produkcji z fotowoltaiki, a dalszym poborze energii przez Twój budynek, naładowany magazyn energii zaczyna się rozładowywać zaspokajając zapotrzebowanie na energię. Jeżeli dojdzie do rozładowania magazynu do ustalonej wartości, energia pobierana jest z sieci.

Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia która trafia do magazynu przechowywana jest w postaci substancji chemicznej. Działanie magazynu energii opiera się na czterech głównych elementach:

anodzie (biegun ujemny) – to podczas procesu rozładowywania dochodzi do reakcji utleniania, 

katodzie (biegun dodatni) – przebiegają na niej procesy redukcji,

elektrolicie (substancja chemiczna zdolna do przewodzenia prądu) – tu przebiega transport jonów pomiędzy anodą i katodą,

separatorze – czyli porowatym materiale nasyconym elektrolitem i umieszczonym pomiędzy katodą i anodą w celu mechanicznego rozdzielenia elektrod i zapobiegania zwarciu ogniwa. Pozwala na transport jonów.

Jak wygląda konwersja zmagazynowanej energii w energię elektryczną? Substancja chemiczna na anodzie powoduje uwolnienie elektronów do bieguna ujemnego i jonów w elektrolicie. Jest to reakcja utleniania chemicznego. Na biegunie dodatnim katoda przyjmuje przepływ elektronów, co zamyka obwód przepływu elektronów. Te dwie reakcje zachodzą jednocześnie: jony przenoszą prąd przez elektrolit, podczas gdy elektrony przepływają w obwodzie zewnętrznym. To z kolei generuje prąd elektryczny.

Najpopularniejszym rodzajem magazynów energii są litowo-jonowe.

Czym są litowo-jonowe magazyny energii?

Magazyn energii litowo-jonowy to jeden z najpowszechniej stosowanych obecnie rodzajów akumulatora. Charakteryzują się wysoką gęstością energii, długą żywotnością i brakiem efektu pamięci. Niewielkie ogniwa litowe stosowane są w telefonach komórkowych, laptopach czy innym sprzęcie mobilnym. Jak działa magazyn energii litowo-jonowy? W skrócie – przy ładowaniu akumulatora jony litu przemieszczają się z elektrody dodatniej poprzez elektrolit do elektrody ujemnej, w ten sposób energia zostaje zmagazynowana w elektrolicie. Przy rozładowaniu baterii kierunek ruchu jonów jest odwrotny, dzięki czemu uwalnia się energia elektryczna.

Istnieją różne rodzaje baterii litowo-jonowych, są to np.:

  • LFP – baterie litowo-żelazowo-fosforanowe,
  • LCO – baterie litowo-kobaltowe,
  • LMO – baterie litowo-manganowe,
  • NCA – baterie litowo-niklowo-kobaltowo-glinowe.

Różnią się one nie tylko składem, ale i właściwościami.

Magazyn energii i fotowoltaika

Zastanawiasz się jak działa magazyn energii do fotowoltaiki? Instalacja fotowoltaiczna potrzebuje światła, które umożliwia jej działanie. Największa produkcja czystej energii odbywa się w słoneczne dni, gdy promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne. Produkcja zależy też od pory dnia – szczyt produkcji przypada na południe, rankiem i wieczorem produkcja jest niższa. Korzystanie z wyprodukowanej energii na bieżąco jest najbardziej opłacalne ponieważ wykorzystujesz 100% wytworzonej energii. Jednak nie zawsze jest to możliwe. 

Gdy nie masz magazynu energii, nadwyżki trafiają do sieci:

  • jeśli rozliczasz się w usłudze Prąd jak Powietrze odbierasz 100% wartości wysłanych nadwyżek, nic więc nie tracisz,
  • jeśli korzystasz z systemu opustów  możesz je odebrać w 70 lub 80%,
  • jeśli rozliczasz się w net-billingu, nadwyżki sprzedajesz, a ich wartość zasila Twój depozyt prosumencki, brakującą energię dokupujesz wykorzystując zgromadzone na koncie środki.

Jeśli posiadasz domowy magazyny energii, nadwyżki możesz gromadzić i wykorzystywać je w momencie gdy produkcja jest niewystarczająca lub całkowicie ustaje (np. nocą). W ten sposób nic nie tracisz. Magazyn z funkcją BackUp Ready to również świetny sposób na zabezpieczenie się nad przerwami w dostawie energii. W przypadku jeśli nie posiadasz instalacji hybrydowej z magazynem energii, w momencie braku prądu z sieci, fotowoltaika przestaje działać, a w całym domu nie ma prądu. Gdy Twoja instalacja posiada magazyn, możesz nadal produkować prąd i korzystać ze zgromadzonej energii.

Co zyskujesz z magazynem energii?

Jeśli już wiesz jak działa magazyn energii, sprawdź co zyskasz inwestując w rozwiązanie do przechowywania energii z OZE: 

jeszcze większą niezależność energetyczną,

brak przerw w dostawie prądu,

maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej,

ograniczenie skutków przeciążenia sieci energetycznej,

nowoczesny, samowystarczalny dom. 

Już wiesz jak działa magazyn energii i jakie są jego zalety. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zachęcamy do kontaktu. Podczas spotkania, nasz doradca przedstawi Ci szczegóły dotyczące urządzenia i dobierze moc dopasowaną do Twoich potrzeb.

Wysokie napięcie w sieci

na przestrzeni ostatnich kilku lat krajobraz naszego kraju zmienił się diametralnie. Na domach prywatnych, obiektach przemysłowych czy też budynkach użyteczności publicznej widnieją niezliczone ilości modułów fotowoltaicznych.

Zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej może mieć wymierny wpływ na eksploatację instalacji fotowoltaicznej. Bywa, że fotowoltaika wyłącza się w środku słonecznego dnia, kiedy to uzyski energetyczne powinny być najwyższe. Poniżej opisujemy problem i doradzamy, jak w prosty sposób uniknąć tego typu zdarzeń.

Z czego wynika nieprawidłowe napięcie w sieci?

Dlaczego wspomnieliśmy, że to zakłady energetyczne dostrzegają problem z wahaniami napięcia? Przede wszystkim, państwowe spółki są właścicielami infrastruktury energetycznej w naszym kraju, a to jej bezpośrednio dotyczy to zagadnienie.

Jak wiadomo, instalacja fotowoltaiczna on-grid „pozbywa się” nadwyżek wyprodukowanej energii odsyłając ją właśnie do lokalnej sieci przesyłowej. Niestety, sieć nie jest w żaden sposób przygotowana na takie dwukierunkowe przesyłanie energii elektrycznej a sam jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Energia elektryczna jest wysyłana poza instalację domową za pośrednictwem inwertera, który musi podnieść jej napięcie w stosunku do tego panującego w lokalnej sieci. Kiedy liczbę instalacji PV w danym obszarze można było policzyć na palcach jednej ręki, wystarczyło delikatne podniesienie napięcia. W przypadku, gdy pół miasteczka korzysta ze swoich elektrowni słonecznych, nadwyżki prądu muszą być przesyłane siecią średniego lub wysokiego napięcia. Limit sieci domowej to 253V. Niestety, często jest to niewystarczające i w takim momencie falownik wyłącza się.
Niektórzy inwestorzy mogą zapytać: dlaczego falownik wyłącza się skoro nie mam nadwyżek wyprodukowanej energii? Otóż jeśli dana faza nie jest dostatecznie obciążona a nasi sąsiedzi zaopatrują ją dodatkowo w nadwyżki energii ze swoich instalacji PV, napięcie może wzrosnąć ponad wspomniany limit.

Powyższa sytuacja najczęściej dotyczy inwerterów jednofazowych. W przypadku falowników trójfazowych przybiera ona formę zbyt dużych różnic napięcia między poszczególnymi fazami.

Wyłączający się falownik to skutek zbyt wysokiego napięcia w sieci

 Problemu dotyczącego wahań napięcia w sieci nie należy rozpatrywać w kontekście potencjalnej awarii instalacji i zagrożenia dla bezpieczeństwa domowników. Rzetelnie zaprojektowany system PV, posiada stosowne zabezpieczenia przed tego typu sytuacjami. Niesie to jednak konsekwencje dla wydajności instalacji.

Szczęśliwy posiadacz instalacji fotowoltaicznej może przez cały rok obserwować wykres produkcji energii ze słońca. W okresie zimowym słupki są niższe, natomiast w cieplejszych miesiącach naturalnie – wyższe. Każdy słupek odzwierciedla ilość zaoszczędzonych pieniędzy przez prosumenta.

Zbyt wysokie napięcie w sieci może doprowadzić do wyłączenia się falownika czego konsekwencją spadek wykresów produkcji energii zera. Oczywiście wyłączenia są chwilowe i nigdy nie sprawią, że inwestycja w fotowoltaikę stanie się nierentowna. Jednak w skali roku, straty mogą wynieść kilka procent. Jak ich uniknąć? Mamy na to kilka sposobów!

Jak sobie radzić z wyłączającą się instalacją?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać po zauważeniu problemów z napięciem sieci jest zgłoszenie takiej sytuacji do zakładu energetycznego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to operator jest odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną co obliguje go do rozwiązania problemu.
Opieszałość przedstawicieli zakładu energetycznego w tej sytuacji skutkuje naszymi stratami, dlatego warto konsekwentnie przypominać o istniejącym problemie a jeśli jest możliwość – robić to zbiorowo wraz z innymi prosumentami.

Co możemy zrobić na własną rękę? Przede wszystkim zwiększyć autokonsumpcję. W taki sposób minimalizujemy nadwyżki niewykorzystanej energii. Pamiętajmy również, że im więcej energii „przejemy” w naszym gospodarstwie domowym, tym szybciej inwestycja się zwróci. Mając świadomość tego, nasze instalacje są szyte na miarę potrzeb klienta.

Autokonsumpcję możemy zwiększyć na wiele sposobów, jednocześnie upraszczając sobie życie. Wystarczy zaplanować pracę energochłonnych urządzeń na najbardziej słoneczne momenty dnia. Dobrym przykładem jest zaprogramowanie pralki lub zmywarki, aby włączyły się właśnie podczas szczytowej produkcji energii.

Idąc tym tokiem myślenia, analogicznie można wykorzystać klimatyzację, która zwiększy zużycie energii i wychłodzi dom przed naszym powrotem z pracy, co w upalne dni jest nieocenione. Możemy również zadbać o ogród i zaplanować pracę zraszaczy, które razem z pompą zużyją część nadwyżek energii.kuchenne czy piekarniki można zaprogramować w taki sposób, aby wykonywały swoją pracę pod naszą nieobecność (po uprzednim przygotowaniu składników). Dzięki temu, po powrocie z pracy czeka na nas gotowa pieczeń (która wymaga często wielogodzinnego pieczenia) lub przygotowane ciasto na pierogi czy naleśniki.

Warto wziąć pod uwagę również ostatnie trendy, które już niedługo najprawdopodobniej staną się standardem. Mowa tu o samochodach elektrycznych i hybrydowych.
Przydatnym rozwiązaniem jest także planowanie pracy urządzeń AGD. Nowoczesne roboty Wykorzystanie nadwyżek energii na ładowanie takiego pojazdu to czysty zysk dla nas i środowiska.
W skrajnych sytuacjach, właściciele instalacji fotowoltaicznych inwestują w koparki do kryptowalut. Są to komputery o wysokiej wydajności i energochłonności. Dysponując darmową energią ze słońca, „kopanie” wirtualnych pieniędzy staje się jeszcze bardziej opłacalne i gwarantuje regularny zarobek.

Nowoczesne budownictwo zmierza w kierunku smart home. Daje to wręcz nieograniczone możliwości zdalnego sterowania i planowania pracy urządzeń elektrycznych. Co więcej, istnieją dedykowane rozwiązania dla fotowoltaiki, które wykrywają zbyt wysokie napięcie w sieci i natychmiast uruchamiają energochłonne elementy wyposażenia domu.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest magazynowanie nadwyżek energii w akumulatorach. Dzięki temu nie obciążamy sieci niezużytą energią a odebrać ja możemy w dowolnym momencie, bez żadnych strat.
Nie wolno mylić takiego wariantu z systemami wyspowymi. Jest to bardziej hybryda instalacji on-grid i off-grid. Tego typu rozwiązania zyskały duże zaufanie za naszą zachodnią granicą.

Kolejnym rozwiązaniem jest EMS

Co to jest EMS?

EMS – Energy Management System (System Zarządzania Energii) skupia się przede wszystkim na zarządzaniu energią pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych oraz regulowaniu przepływów energii elektrycznej między instalacją, magazynem energii a bieżącym zapotrzebowaniem. System ten może także działać w koordynacji z siecią energetyczną, umożliwiając odprowadzanie nadmiarowej energii do sieci.

Jakie są korzyści z systemów HEMS i EMS?

System EMS przynosi liczne zalety, przyczyniając się do oszczędzania energii oraz podnoszenia efektywności energetycznej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe staje się między innymi:

Zoptymalizowanie zużycia energii poprzez ciągłe monitorowanie oraz bieżące zarządzanie jej wykorzystaniem.

Skuteczne kierowanie pracą instalacji fotowoltaicznych i efektywne wykorzystywanie energii pochodzącej z źródeł odnawialnych.

Podniesienie komfortu oraz wygody użytkowania budynków dzięki automatyzacji procesów takich jak regulacja temperatury czy sterowanie oświetleniem.

Obniżenie kosztów energii poprzez lepszą optymalizację jej zużycia oraz wykorzystanie dostępnych źródeł odnawialnych.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych i wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez aktywne wykorzystywanie energii odnawialnej.

Nasza firma zapewnia kompleksową obsługę oraz wsparcie techniczne, aby nasi klienci mogli w pełni korzystać z wszystkich zalet wynikających ze stosowania systemów EMS.

Carport – wiata fotowoltaiczna

Nagłe pogorszenie pogody może skutecznie utrudnić życie każdemu kierowcy. To szczególnie problematyczne w zimowych miesiącach – opadający śnieg czy lód zalegający na szybach, często wymagają usunięcia przed jazdą.

Aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, w tym przygotowanie auta do jazdy, warto postawić na carport.

Czym jest carport?

Późna jesień, wczesna wiosna, a także intensywna zima to wymagający okres zarówno dla kierowców, jak i ich pojazdów. W takich momentach warto zastanowić się, gdzie zaparkować samochód, aby uniknąć problemów takich jak zasypanie auta śniegiem. Mieszkając w domu wolnostojącym, warto zdecydować się m.in. na carport. Konstrukcja tego typu to nic innego, jak zadaszone miejsce parkingowe, które skutecznie niweluje działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że będzie to przydatne rozwiązanie nie tylko zimą, lecz także w letnich miesiącach, gdy wysoka temperatura może powodować nagrzewanie się karoserii lub wnętrza pojazdu.

Co to jest wiata fotowoltaiczna?

Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów carportów, w tym carport fotowoltaiczny. W tym przypadku, oprócz samej ochrony pojazdu, można dodatkowo wytwarzać energię elektryczną. Taka opcja doskonale łączy się m.in. z pojazdami zasilanymi prądem, jednak wygenerowaną w ten sposób energię można wykorzystać również na inne sposoby.

Choć te dwa terminy są ze sobą blisko powiązane, istnieje pewna różnica, na którą warto zwrócić uwagę. Konstrukcja wiaty fotowoltaicznej w większości przypadków jest zabudowana, z kolei carport może być odsłonięty. Jest to jednak coraz rzadziej stosowane rozróżnienie – aktualnie przeważnie można spotkać się ze stosowaniem tych dwóch terminów jako synonimy. Co najważniejsze, obydwa rodzaje konstrukcji pełnią tę samą funkcję: chronią pojazd, a w przypadku carportu z panelami – wytwarzają dodatkowo energię elektryczną.

Jakie panele fotowoltaiczne na carport czy wiatę fotowoltaiczną będą najlepsze? Jak dobrać ogniwa?

Stawiając carport, warto zdecydować się również na umieszczenie na nim dodatkowych modułów PV. Mogą one służyć do zasilenia np. stacji ładowania auta elektrycznego, jak również do standardowych gniazdek. Wybór odpowiednich ogniw fotowoltaicznych, które będą nadawać się do montażu na carport, może być jednak bardzo problematyczną kwestią. Jakie panele fotowoltaiczne na carport będą najlepsze? Przed zakupem należy przeanalizować kilka ważnych czynników, takich jak:

Powierzchnia zadaszenia – pozwala określić, ile paneli zmieści się na dachu, a tym samym oszacować łączną ilość generowanej mocy.

Wymiary paneli – dzięki temu będzie można obliczyć, ile ogniw zmieści się na carporcie.

Moc generowana przez panele – to istotny parametr pod względem doboru odpowiednich ogniw do zapotrzebowania na energię.

Właściwości paneli – mowa przede wszystkim o kwestiach takich jak wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz ogólna charakterystyka konstrukcji. Warto stawiać na trwałe produkty, przy których będzie można ograniczyć koszty ewentualnych napraw czy renowacji.

Budżet – to często najistotniejszy czynnik. Na samym początku należy oszacować, ile możemy wydać na ogniwa, a następnie wybrać produkty o najlepszym stosunku ceny do jakości. Warto przy tym pamiętać, że dzięki generowanej na bieżąco energii taka inwestycja może się dość szybko zwrócić.

Carport i wiata fotowoltaiczna – pozwolenie na budowę. Czy jest wymagane?

Jak wyglądają kwestie prawne związane z carportami i wiatami fotowoltaicznymi? Sytuacja pod tym względem jest nieco skomplikowana. Choć nie ma większych ograniczeń przy budowie takiej konstrukcji na własny użytek, chcąc wybudować wiatę większą niż na dwa samochody, należy uzyskać stosowne pozwolenie. Do tego istotna będzie powierzchnia całej inwestycji – jeśli wynosi ona więcej niż 35 m2, niezbędne będzie dodatkowe zezwolenie. To szczególnie ważna informacja dla inwestorów przygotowujących budynki wielorodzinne.

Carport i wiata fotowoltaiczna– podatek od nieruchomości. Czy taka konstrukcja podlega dodatkowym opłatom?

Podobnie jak w przypadku większości typów nieruchomości w Polsce, przy konstrukcji wiaty fotowoltaicznej lub carportu należy wziąć pod uwagę także kwestie związane z podatkami. Jest to dość skomplikowany temat, ponieważ obiekty tego typu mogą podlegać aż trzem kwalifikacjom. Wiatę fotowoltaiczną można uznać za:

budynek – będzie ona wtedy opodatkowana w zależności od powierzchni;

budowlę – podlega opodatkowaniu według wartości;

obiekt małej architektury – w takim przypadku nie podlega ona żadnemu opodatkowaniu.

Również pod tym względem znaczenie ma także powierzchnia całości. Aby nie płacić podatku od wiaty lub carportu, nie może ona przekraczać 50 m2. W efekcie większość konstrukcji tego rodzaju w domach jednorodzinnych będzie zwolniona od pozwoleń i podatków, lecz sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej przy większych inwestycjach.

Centrum Branży Fotowoltaicznej

NASZA OFERTA

POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła to dziś najtańsze źródło ogrzewania na rynku w Polsce.

W zależności od wykorzystywanego czynnika grzewczego wyróżniamy kilka ich rodzajów (powietrzna, gruntowa, woda-woda).

W Polsce najpopularniejsza jest pompa ciepła na powietrze typu split.

Powietrzna pompa ciepła (tzw. pompa ciepła powietrze-woda) funkcjonuje podobnie, jak domowy kocioł. To ekologiczne urządzenie, wykorzystujące 2 rodzaje energii: elektryczną (25%) oraz odnawialną (75%). Tej pierwszej pobiera niewielkie, a druga pochodzi ze środowiska naturalnego.

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Fotowoltaika posiada jeden prosty cel – pozyskiwanie i przetwarzanie energii słonecznej tak, by przekształcić ją w prąd lub ciepło.

Dzieje się tak za sprawą zjawiska fotowoltaicznego, gdy pod wpływem promieniowania świetlnego w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna umożliwiająca przekształcenie energii z promieni słonecznych w energię elektryczną.

Zjawisko fotowoltaiczne wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne. Łączy się je w moduły składające się na panel fotowoltaiczny. Montuje się go na dachu budynku lub na gruncie, używając konstrukcji wsporczej.

KOTŁY ZAGAZOWUJĄCE

rozpalasz kocioł raz na kilka dni i zużywasz dwa razy mnie drewna - wyższa wydajność przy mniejszym wykorzystaniu paliwa (nawet do 92% ciepła zostaje w systemie, powietrze pierwotne i wtórne podgrzewane jest do wysokiej temperatury )

dofinansowaniu w programie Czyste Powietrze nawet do kwoty 40 800 zł – mniejsza emisja zanieczyszczeń

możliwość palenia dużymi kawałkami drewna ( mniej pracy/ tańsze drewno palisz kawałkami drewna nawet 0,5m)

duża komora popielnika – czyszczenie tylko raz na tydzień

łatwe czyszczenie - kocioł bez wymiennika rurowego

kotłownia bez dymu, dzięki wydajnemu wentylatorowi usuwanie popiołu bez pyłu

NASZA ORGANIZACJA

CBF Zbojna

Spółka komandytowa

ul. Elektronowa 2, bud. C, piętro 4,
03-219 Warszawa

KRS: 0000542111
REGON: 360749963
NIP: 5252608471

(w godz. 8:30 – 16:30)

tel. +48 690 017 978
fax. (22) 101 39 75
@ kontakt@cbf.waw.pl

NASZE ODDZIAŁY

Suwałki
ul. Modrzewiowa 5
16-400 Suwałki
tel. +48 881 204 773
@ suwalki@cbf.waw.pl

Ełk
ul. Mickiewicza 15 lokal U1
19-300 Ełk
tel. +48 730 022 988
@ elk@cbf.waw.pl