CBF.waw.pl

Centrum Branży Fotowoltaicznej

Centrum Branży Fotowoltaicznej

POMPY CIEPŁA - OFERTA

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to dziś najtańsze źródło ogrzewania na rynku w Polsce. W zależności od wykorzystywanego czynnika grzewczego wyróżniamy kilka ich rodzajów (powietrzna, gruntowa, woda-woda). W Polsce najpopularniejsza jest pompa ciepła na powietrze typu split.

Powietrzna pompa ciepła (tzw. pompa ciepła powietrze-woda) funkcjonuje podobnie, jak domowy kocioł. To ekologiczne urządzenie, wykorzystujące 2 rodzaje energii: elektryczną (25%) oraz odnawialną (75%). Tej pierwszej pobiera niewielkie, a druga pochodzi ze środowiska naturalnego. 

Pompa ciepła powietrzna działa w oparciu 2 źródła ciepła (dolne i górne) oraz 3 obiegi:

1 obieg (dolne źródło) – następuje pobór ciepłego powietrza z otoczenia i ogrzanie odpornej na zamarzanie cieczy płynącej w przewodach urządzenia.
2 obieg (pompa ciepła) – krąży środek chłodniczy, który przejmuje ciepło z otoczenia, wrze, a potem paruje do sprężarki. Powstaje gorąca para, z której ciepło trafia do obiegu grzewczego.
3 obieg (górne źródło) – schłodzona para (czynnik roboczy) skrapla się i jako płyn wraca do dolnego obiegu.

Pompa ciepła składa się z :

Parownik – wymiennik ciepła, w którym zachodzi adsorpcja ciepła z otoczenia. Krążący w nim czynnik roboczy pobiera ciepło z dolnego źródła.
Sprężarka – tutaj następuje sprężenie pary wodnej z czynnika roboczego i przeniesienie energii z dolnego do górnego źródła ciepła.
Skraplacz – wymiennik ciepła, w którym czynnik roboczy oddaje ciepło i w stanie ciekłym przepływa do zaworu rozprężnego.
Zawór rozprężny – element obniżający poziom ciśnienia czynnika roboczego do poziomu, może on całkowicie odparować. Dzięki temu do sprężarki nie dopływa ciekły czynnik.

Elementem instalacji pomp ciepła jest też czynnik roboczy (termodynamiczny) zmieniający stan skupienia w zależności od temperatury i ciśnienia.

Popularne marki pomp ciepła które instalujemy:

Panasonic, Samsung, Kaisai, York , Dimplex, BES, Fox.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy oraz firmy montażowej.

Kompletność oferty.

– Jest wiele ogłoszeń na Olx które zawierają tylko sama pompę, bez dodatkowego osprzętu i montażu ( często jest sam montaż gazowy a brak hydraulicznego). Cena może być atrakcyjna na pierwszy rzut oka a po dodaniu brakujących kosztów okaże się droższa nic kompletny zestaw.

kompletny zestaw powinien zawierać:

  • Zasobnik na CWU ( odpowiedni do mocy pompy tj 25% procent mocy pompy = długość wężownicy w m2)
  • Bufor do CO odpowiedniej wielkości do mocy pompy i wielkości instalacji w domu klienta.
  • Magnetyczny separator zanieczyszczeń – chroniący pompę przed zanieczyszczeniami z instalacji CO klienta ale także bardzo Ważny w przypadku gwarancji na pompę ciepła.

 

Prawidłowo dobrana moc pompy do budynku. Pompa nie może być za duża gdyż sprężarka będzie się za często załączała i przez to szybciej się zużyje. Pompa ciepła także nie może być za mała gdyż jest ryzyko ze nie ogrzeje budynku lub będzie za często korzystać z grzałki narażając klienta na wysokie zużycie prądu. Prawidłowość doboru pompy ciepła można sprawdzić na stronie www producenta pompy w karcie doboru PC oraz obliczając zapotrzebowanie budynku na ciepło np. na stronie www cieplo.app

Firma montująca pompę powinna mieć uprawnienia od danego producenta aby gwarancja mogła być skuteczna.

Częstym błędem mniejszych firm montujących pompy ciepła sa za małe przekroje rur hydraulicznych. Każda pompa do prawidłowego funkcjonowania wymaga odpowiedniej średnicy rury a co za tym idzie odpowiedniego przepływu wody w układzie.

Dofinansowanie do pomp ciepła

W przypadku pomp ciepła możemy skorzystać z 4 programów:

– czyste powietrze. Dofinansowanie do pompy ciepła powietrznej o podwyższonej klasie efektywności energetycznej od kwoty 19 400 do kwoty 55 600 ( wraz z modernizacja CO).

Dofinansowanie zależy od dochodów wnioskodawcy.

– Mój prąd. Dofinansowanie 19 400 pln i co ważne nie wymaga likwidacji kopciucha i można je zastosować także dla osoba ogrzewających dom gazem/olejem.
– agroenergia. Dofinansowanie do pompy ciepła do 15 000 pln + 10 000 pln jeśli skorzystamy także z fotowoltaiki.
– moje ciepło. Dofinansowanie 7000 pln dla nowo budowanych budynków.
-ulga termomodernizacyjna. Odliczamy od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej

Finansowanie instalacji

Zajmujemy się kompleksowym finansowaniem instalacji bez wkładu własnego klienta.

Składamy wnioski o dofinansowania.

Finalnie u Nas oferta dla klienta wygląda następująco.

Klient płaci ratę za pompę ciepła w wysokości jego dotychczasowych rachunków za ogrzewanie przez 3- 5 lat. W tej kwocie uwzględnione jest już odpowiednie dofinansowanie. Jeśli połączymy instalacje z Fotowoltaiką to faktycznie montaż pompy klienta nic nie kosztuje, a po 3-5 latach będzie miał ogrzewanie praktycznie bezpłatne.

Centrum Branży Fotowoltaicznej

NASZA OFERTA

POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła to dziś najtańsze źródło ogrzewania na rynku w Polsce.

W zależności od wykorzystywanego czynnika grzewczego wyróżniamy kilka ich rodzajów (powietrzna, gruntowa, woda-woda).

W Polsce najpopularniejsza jest pompa ciepła na powietrze typu split.

Powietrzna pompa ciepła (tzw. pompa ciepła powietrze-woda) funkcjonuje podobnie, jak domowy kocioł. To ekologiczne urządzenie, wykorzystujące 2 rodzaje energii: elektryczną (25%) oraz odnawialną (75%). Tej pierwszej pobiera niewielkie, a druga pochodzi ze środowiska naturalnego.

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Fotowoltaika posiada jeden prosty cel – pozyskiwanie i przetwarzanie energii słonecznej tak, by przekształcić ją w prąd lub ciepło.

Dzieje się tak za sprawą zjawiska fotowoltaicznego, gdy pod wpływem promieniowania świetlnego w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna umożliwiająca przekształcenie energii z promieni słonecznych w energię elektryczną.

Zjawisko fotowoltaiczne wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne. Łączy się je w moduły składające się na panel fotowoltaiczny. Montuje się go na dachu budynku lub na gruncie, używając konstrukcji wsporczej.

KOTŁY ZAGAZOWUJĄCE

rozpalasz kocioł raz na kilka dni i zużywasz dwa razy mnie drewna - wyższa wydajność przy mniejszym wykorzystaniu paliwa (nawet do 92% ciepła zostaje w systemie, powietrze pierwotne i wtórne podgrzewane jest do wysokiej temperatury )

dofinansowaniu w programie Czyste Powietrze nawet do kwoty 40 800 zł – mniejsza emisja zanieczyszczeń

możliwość palenia dużymi kawałkami drewna ( mniej pracy/ tańsze drewno palisz kawałkami drewna nawet 0,5m)

duża komora popielnika – czyszczenie tylko raz na tydzień

łatwe czyszczenie - kocioł bez wymiennika rurowego

kotłownia bez dymu, dzięki wydajnemu wentylatorowi usuwanie popiołu bez pyłu

NASZA ORGANIZACJA

CBF Zbojna

Spółka komandytowa

ul. Elektronowa 2, bud. C, piętro 4,
03-219 Warszawa

KRS: 0000542111
REGON: 360749963
NIP: 5252608471

(w godz. 8:30 – 16:30)

tel. +48 690 017 978
fax. (22) 101 39 75
@ kontakt@cbf.waw.pl

NASZE ODDZIAŁY

Suwałki
ul. Modrzewiowa 5
16-400 Suwałki
tel. +48 881 204 773
@ suwalki@cbf.waw.pl

Ełk
ul. Mickiewicza 15 lokal U1
19-300 Ełk
tel. +48 730 022 988
@ elk@cbf.waw.pl